میکروفن های مناسب برای کاربردهای خاص

  • ضبط صدای خواننده:

میکروفن های خازنی با دیافراگم بزرگ مناسب ترین انتخاب در این خصوص هستند. برای حذف انعکاس های ناخواسته اطاق ضبط می توانید از میکروفن های تک سویه (کاردیوئید) استفاده کنید . اگر میکروفن با دیافراگم کوچک در اختیار دارید هیچ منعی در استفاده ازآن وجود ندارد. حال چنانچه محیط ضبط شما از مشخصات آکوستیکی خوبی برخوردار است، می توانید ضبط با میکروفن همه سویه را نیز تجربه کنید. در همه این شرایط از صفحه ” پ” گیر استفاده  کنید.در ضبط آثار راک که خواننده از صدایی بالا و پرانرژی برخوردار است معمولاً از میکروفن دینامیک استفاده می شود. جایی که میکروفن های تک سویه (کاردیوئید) را نزدیک خواننده قرار دادید، فراموش نکنید که یا از فیلتر قطع فرکانس پایین تعبیه  شده روی میکروفن استفاده نمایید، یا از فیلترهای روی میکسر صدا یا پیش تقویت کننده .

singer2

  • ضبط صدای گیتار آکوستیک:

بهترین گزینه برای این کاربرد ، میکروفن خازنی با دیا فراگم کوچک است. برای حذف رنگینش ناخواسته اطاق ضبط از الگوی دریافت کاردیوئید استفاد  کنید. اما اگر آکوستیک اطاق ضبط مشکلى ندارد استفاده از میکروفن همه سویه نیز ممکن است. در ضبط صدای گیتار از میکروفن خازنی با دیا فراگم بزرگ نیز می توان استفاده کرد.در برخی از سبک های موسیقی ، جایی که حضور فرکانس های بالا چندان ضروری نیست ، می توان میکروفن های دینامیک و نواری را جایگزین کرد. با این شرط که از پیش تقویت کننده ای استفاده شود که بهره لازم را بدون حضور نویز قابل درک، بوجود آورد .

acguit

  • ضبط درام با استفاده از دو میکروفن در بالای آن:

میکروفن خازنی با دیافراگم کوچک برای این کاربرد از مقبولیت بیشتری  برخوردار است ، اگرچه بیشتر مهندسین صدا استفاده از میکروفن نواری را به دلیل اینکه فرکانس های بالا را کمی تضعیف کرده و صدای سنج را مطلوب تر دریافت می کنند، ترجیح می دهند. به سبب حجم زیاد صدا در اطراف ساز درام حساسیت بالای میکروفن مطلوب نیست .

drum

  • ضبط درام با میکروفن در فاصله نزدیک :

در این موقعیت می توان از میکروفن های دینامیک با الگوی دریافت تک سویه استفاده کرد فقط به خاطر داشته باشید که اندازه میکروفن درچگونگی نصب آن مؤثر است زیرا باید به شکلی میکروفن گذاری کرد که مانع کار نوازنده نگردد.

drumper

  • میکروفن های مخصوص طبل بزرگ (Kick ):

حالت مطلوب، استفاده از میکروفن دینامیک است اما گاهی اوقات به همراه آن از میکروفن خازنی نیز استفاده می کنند. اما به خاطر سطح فشار صوتی بالایی که در درون طبل وجود دارد استفاده از میکروفنی متناسب با چنین فشاری منطقی است. چنین مکیروفنی باید از پاسخ فرکانس پائین مناسبی برخوردار باشد و این درست عکس زمانی است که اقدام به ضبط صدای خواننده کرده و از فیلترهای قطع فرکانس پائین بهره می بریم . بهترین حالت برای ضبط صدای طبل بزرگ ، استفاده از میکروفن های مخصوصی است که برای  این کاربرد طراحی  شده اند . چون این میکروفنها بر روی بخشی از طیف فرکانسی که مورد نظر ماست تأکید می کنند.

kick

  • ضبط گیتار باس و گیتار الکتریک:

هر میکروفنی که بتواند صدای این دو ساز را به شکل مطلوب دریافت کند می تواند مورد استفاده قرارگیرد . اما شرط اساسی در انتخاب میکروفن مناسب گیتارباس آن است  که  امکان دریافت بهتری در محدوده فرکانسی پائین داشته باشد. بجز میکروفن های با حساسیت بالا ، مابقی  میکروفن ها می توانند سطح  فشار صوتی زیاد جلوی جعبه گیتار را تحمل کنند. بر اساس سبک های گوناگون موسیقیایی و با توجه به اهمیت وضوح فرکانس های بالا یا پائین میتوان اقدام به انتخاب میکروفن دینامیک یا خازنی نمود . میکروفن نواری چه  به شکل منفرد و چه در همراهی با انواع دیگر میکرو فنها معمولاً صدایی مطلوب ایجاد میکند. اما در نهایت باید گفت که نحوه قرارگیری میکروفن مهم تر است.(در این شیوه فرض بر این است که از خروجی خود ساز استفاده نکنیم)

bass-guitar

  • ضبط ساز برنجی(Brass):

اگر تمایل دارید میکروفن را در فاصله نزدیک از ساز برنجی قرار دهید باید میکروفنی انتخاب کنید که بتواند فشار صوتی معادل 135dB یا بیشتر را به خوبی  تحمل کند . به دلیل وجود فشار صوتی زیاد در جلوی ساز برنجی و برای  دستیابی به صدایی طبیعی و مناسب که با هر میکروفنی قابل دریافت باشد ، می توانیم فاصله بین میکروفن وساز را قدری بیشتر کنیم. برای این کاربرد، هم بکارگیری میکروفن خازنی با دیافراگم بزرگ وهم میکروفن های دینامیک باکیفیت، قابل قبول هستند. گرچه در ضبط صدای سازهای برنجی الگوی گیرایی تک سویه رایج‌تر است ، اما  استفاده از میکروفن های همه سویه نیز عملی می باشد.

001 Sax

  • ضبط ساز کوبه ای ( Percussion):

بهتر است در ضبط صدای ساز کوبه‌ ای از میکروفن خازنی با دیافراگم کوچک استفاده کنیم، اما میکروفن های دیافراگم بزرگ که برای خواننده بکار میروند نیز صدای قابل قبولی دریافت میکنند. هرچند میکروفن های دینامیک برای درام هایی که با دست نواخته می شوند مناسب هستند اما پاسخ فرکانسی خوبی به صدای پرکاشن نمی دهند.لذا بهتر است برای این ساز از میکروفن خازنی که پاسخ خوبی به فرکانس‌های بالا می دهد، استفاده شود.

per

منبع:مجله sound on sound

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *