میکروفن لامپی

میکروفن های لامپی در بخش پیش تقویت کنده بجای نیمه هادی ها (که معمولا از نوع  FET  هستند) از یک لامپ استفاده می کنند و اغلب دارای خروجی ترانسفورمری هستند. میکروفن های خازنی اولیه نیز از لامپ استفاده می‌کردند زیرا در آن زمان ترانزیستورها و FETها اختراع نشده بودند،ضمن ایکنه لامپ رنگ خوشایندی به صدا می داد. بررسی های علمی نشان می دهد که به دلیل واپیچشی که لامپ به سیگنال صدا می بخشد ، صدا اندکی مبالغه‌  آمیز می گردد. اما در عین حال لامپها شرایط فراباری13را نسبت به مدارات ترانزیستوری بهتر تحمل می کنند.هنوزهم متخصصین امر به وضوح بر دلایل زیبایی صدای میکروفن لامپی واقف نشده اند. میکروفن های لامپی جدید صدای بسیار خوبی دارند اما چند نوع از آنها بیش از اندازه صدا را دستخوش واپیچش می کنند. طوری که صدای آنها حتی به خوبی صدای میکروفن های لامپی قدیمی نیز نیست. انواعی از میکروفن های لامپی وجود دارند که با ولتاژ بالا (درحدود 200 ولت) راه‌اندازی می شوند ،دراین نوع میکروفن‌ها از مدارات ترانزیستوری پشتیبان استفاده می‌کنند لذا این میکروفن‌ها را نباید میکروفن کاملاً لامپی به حساب آورد. در این نوع میکروفن ها با افزایش ولتاژ راه اندازی ، واپیچش نیز رو به فزونی می رود . میکروفن های لامپی جدیدی نیز عرضه شده اند که می توانند با تغذیه فانتوم کار کنند اما میکروفن های لامپی قدیمی دارای منبع تغذیه جداگانه هستند واز تغذیه فانتوم استفاده نمی کنند.

tube-mic

تغدیه فانتوم 14

میکروفن های خازنی برای قطبی کردن کپسول و راه اندازی مدار پیش تقویت کننده  نیازمند ولتاژ تغذیه هستند. این ولتاژ می تواند توسط میکسر صدا یا پیش تقویت کننده‌ای که میکروفن به آن متصل شده است تأمین شود. ولتاژ تغذیه ای که بدین روش به میکروفن اعمال شود را تغذیه ی فانتوم می نامند. ولتاژ فانتوم 48 ولتی از جک اتصال ورودی میکروفن میکسر صوتی یا پیش تقویت کننده و توسط  کابلهای بالانس به میکروفن بالانس وارد می شود .

توجه داشته باشید که یک میکروفن بالانس دارای جک سه پین XLR است . لازم به یاد آوری است که تمامی میکروفن های خازنی که با تغذیه ی فانتوم کار می کنند از نوع میکروفن های بالانس هستند .برخی تجهیزات صوتی قابل حمل (مانند میکسر های صوتی) ولتاژ فانتوم پایین‌تری تولید می کنند ، اما بیشتر میکروفن‌ها برای کارکرد مناسب به ولتاژ 48 ولت کامل نیاز دارند.بنابراین برای حصول اطمینان از ولتاژ مورد نیاز میکروفن برگه مشخصات آن را چک کنید. هنگام استفاده از میکروفن های دینامیک با کابل بالانس چنانچه تغذیه فانتوم روشن باشد مشکلی ایجاد نمی‌گردد اما اگر کابل مورد استفاده آن بالانس نباشد میکروفن دنیامیک آسیب جدی خواهد دید. در هنگام قطع  و وصل کردن میکروفن به میکسر یا پیش تقویت کننده بهتر است تغذیه ی فانتوم خاموش باشد چون در غیراینصورت به دلیل احتمال شوک های الکتریکی و صدای انفجاری ، تجهیزات صوتی و مونیتورتان آسیب خواهند دید. البته احتمال وقوع چنین چیزی بسیار کم است اما به یاد داشته باشید که شرط احتیاط را در نظر بگیرید.

میکروفن های الکترت15

برخی کاربران، میکروفن های الکترت را جایگزین ارزان و نامناسبی برای میکروفن های خازنی می دانند. اما میکروفن های الکترتی که بخوبی طراحی شده اند عکس این نظر را اثبات می کنند ، زیرا در سیستم‌های اندازه‌گیری آزمایشگاهی اغلب از این میکروفن استفاده می شود.

برخی از میکروفن های بسیار محبوب مانند :DPA 4011 ،DPA 4006 ، AKG C3000 ، AKG C4000 همگی دارای ساختار BACK-ELECTREC هستند.نکته مهم در میکروفن های اکترت به ساختمان ممبران آن (بعنوان  مهم ترین بخش متحرک میکروفن) مربوط می شود که شبیه دیگر میکروفن های خازنی است.بنابراین عملکردی همانند دارند به این دلیل که در میکروفن های الکترت صفحه ثابت عقبی،از قبل شارژ الکتریکی شده است ، بنابراین مثل میکرفنهای خازنی  نیاز به ولتاژ شارژ ندارند، اما این میکروفن‌ها نیز برای مدار پیش تقویت کننده و مبدل امپدانس نیازمند ولتاژ تغذیه می باشند.

سعی کنید از میکروفن های الکتر تی که فقط با باطری تغذیه می شوند پرهیز نمایید چون این گونه میکروفن‌ها هم دارای حساسیت پایین‌تری هستند وهم سطح فشار صوتی16 کمتری را تحمل می‌کنند اما میکروفن هایی که هم با باطری وهم با ولتاژ تغذیه‌ی فانتوم 8 4 ولتی کار می‌کنند ارجحیت دارند چون هر دوی پارامترهای اشاره شده در این نوع از میکروفن‌ها در سطح بالاتری قرار دارند. مدلهایی که فقط با باطری تغذیه می شوند درجایی کاربرد دارند که به ولتاژ 48 ولت دسترسی نداشته باشید، اما ضرورتی ندارد تا برای کاربرد استودیویی خریداری شوند.

حذف صداهای ناخواسته ضربه ای17

استفاده از صفحه “پ” گیر 18 در ضبط صدای اغلب خوانندگان ضروری است.برخی بر این عقیده اند که انواعی از این صفحات که  شبکه توری فلزی دارند نسبت به نوع با شبکه نایلونی، فرکانس‌ های بالا را بهتر عبور می دهند ، البته هردو نوع وظیفه اصلی خود را که حذف  “پ” می باشد انجام می دهند. تجربه نشان داده که برخی خوانندگان علاقه دارند هنگام ضبط و یا اجرا پا بزنند ، لذا در چنین مواقعی ضروری است که از لرزه گیر برای میکروفن استفاده شود.

امروزه  اغلب میکروفن های  استودیویی همراه با لرزه گیر بفروش می رسند. چنانچه میکرو فنی دارای لرزه گیر نبود تهیه آن هزینه چندانی دربرندارد . یکی از روشهای حذف صدای ناخواسته‌ کنترل وضعیت کابل میکروفن است. بدین معنی که با حلقه کردن  کابل در پشت یا زیر میکروفن یا پیچیدن آن دور پایه‌ ی ایستاده میکروفن از انتقال لرزه‌ ها به میکروفن جلوگیری کنید.

sh-m sh-m2

همچنین برای جلوگیری از سرخوردن کابل بر روی پایه می توان از گیره های پلاستیکی که اغلب به همراه پایه ارائه میشود بهره برد.

بیشتر پایه های ایستاده میکروفن دارای سه پایه و یک بازو است. در هنگام استفاده از این نوع پایه‌ ها،به منظور افزایش پایداری، یکی از پایه‌ ها را در راستای (زیر) بازو قرار دهید. هنگامی که میکروفن در ارتفاع نسبتاً بالا قرار می‌گیرد بهتر است از پایه های فلزی استفاده  کنید چون وزن بیشتر باعث پایداری افزونتر میکروفن می شود.برای باز و بسته کردن لرزه گیر به جای پیچاندن خود لرزه گیر بهتر است بازوی بوم را بپیچانید. هنگام خرید پایه توجه داشته باشید که پا یه های سنگین‌تر می توانند کارایی بیشتری  داشته باشند چون می توان برای نصب میکروفن‌های سنگین تر با اطمینان  بیشتری از آنها استفاده کرد.

منبع:مجله sound on sound

13.Overload

14.Phantom Power

15.Back-electret Mics

16.Sound Pressure Level (SPL)

17.Pops&Bangs

18.Pop shield

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *