ویژگی های صدای میکروفن

بعنوان یک اصل،ضبط صدا در استودیو با استفاده از میکروفنهای خازنی صورت می گیرد،زیرا اجزاء متحرک این نوع میکروفنها بسیار سبکتراز میکروفن های دینامیک بوده و موجب می شود تا در ضبط فرکانسهای بالا دقت بیشتری از خود بروز دهند. البته میکروفن های دینامیک (که معمولاً برای میکروفن گذاری های نزدیک در ضبط صدای درام و گیتار بکار می روند) بعضی وقتها برای یک خواننده خاص بهتر از میکرفنهای خازنی عمل میکنند.در این خصوص باید میکروفنی انتخاب شود که کارکرد بهتری داشته باشد . به همین دلیل به نظر می رسد که انتخاب درست میکروفن هنر است تا دانش.

تجربه نشان می دهد که تعداد میکروفن های استودیویی باکیفیت بد در بازار کم است. حتی میکروفن های خازنی ارزان قیمت چینی (با قیمت زیر 100 پوند) درصورت استفاده ى دقیق می توانند عملکرد قابل قبولی داشته باشند . مشکل اینجاست که اغلب میکروفن های ضبط خواننده به دلیل تعدادی از فاکتورها، صدای متفاوتی نسبت به هم دارند و تنها دریافت فرکانسهای بالا ، دقت میکروفن را برای ضبط تعیین نمیکند.اگر فرکانس های تقویت شده در قسمت بالای محدوه فرکانس میانی 10 باشند می توانند صدای خواننده را واضح تر کنند . اما در مورد خواننده هایی که صدایی هجومی و تیز دارند این فاکتور موجب می شود تا صدا گوش خراش گردد.اگر محدوده ی فرکانسهای تقویت شده را به فرکانسهای باز هم زیرتر منتقل کنیم حالت‌  “airiness “(ظرافت) به صدا  داده می شود بدون آنکه صدا گوشخراش گردد اما این کار کمکی به وضوح صدا نخواهد کرد و در ضمن امکان سین و شین زدن صدا را نیز افزایش خواهد داد . میکروفن هایی نیز وجود دارند که دارای “صدایی گرم” هستند . این میکرو فنها فرکانسهای پایین را کمی تقویت می‌کنند و گاهی نیز فرکانسهای بالا را کمی کاهش می دهند. برای خواننده ای که صدایی تیز و لاغر داشته باشد استفاده ازاین میکروفن نتیجه خوبی خواهد داشت. اما برای خواننده هایی با صدای صاف و نرم بکار نمی‌آیند زیرا نتیجه مانند آن است که صدای این خواننده‌ها از زیر پتو بیرون می‌آید!

انتخاب راستای گیرایی مناسب

میکروفنها اصوات را به روش های مختلف دریافت می کنند که به آن راستای گیرایی یا الگوی دریافت میکروفن میگویند . بنابراین شناخت راستای دریافت میکرو فنی که در اختیار است یا قصد خرید آن را دارید بسیار مهم است.

Microphone-Polar-Patterns

این نمودارها نشان می دهند که الگوهای دریافت تک سویه(سمت راست)،همه جهتی(سمت چپ) و دوسویه(وسط) چگونه صدا دریافت میکنند.کاردیوئید صدای جلوی میکروفن را بهتر میگیرد و نسبت به صدای پشت میکروفن حساسیتی ندارد.همه سویه صدای همه جهات را دریافت میکند و دو سویه صدای پشت و مقابل میکروفن را دریافت کرده و نسبت به صدای پهلوی میکروفن حساسیتی ندارد.

در میکروفن های تک سویه ( کاردیو ئید) صداهای پشت میکروفن دریافت نمی شوند (در شرایط مناسب آکوستیکی) . به همین دلیل صدای خواننده یا ساز موسیقی با تمرکز و دقت بیشتری دریافت میگردد. پاسخ ناقص راستای غیر هم محور این نوع میکروفن موجب می شود که صداهای بازتابیده ، فرکانس اصلی صدا را دستخوش رنگنیش کنند،از طرف دیگر به نظر میرسد که میکروفنهای همه سویه یک اشکال داشته باشند و آن اینکه صدا را از تمام جهات دریافت میکنند اما مشخصه راستای غیرهم محور بسیار دقیق تری نسبت به میکروفن های تک سویه داشته وصدای طبیعی تری دارند. اگر از یک میکروفن همه سویه استفاده می کنید تعدادی پتو و لحاف پشت میکروفن و پشت سر خواننده قرار دهید تا رنگینش اطاق را کاهش داده و شرایط ضبط را مشابه زمان استفاده از میکروفن یک سویه (کاردیوئید) سازید و بدین ترتیب صدای طبیعی تری دریافت نمایید. درضمن به یاد داشته باشید که هنگام کار با میکروفن همه سویه از پدیده مجاورت 11مصون خواهید بود . پدیده مجاورت تقویت نا خواسته فرکانس های پایین است و هنگامی بروز میکند که میکروفن های تک سویه یا دو سویه را در فاصله نزدیک منبع صدا قرار دهید.میزان پدیده مجاورت وابسته به ساختار فیزیکی کپسول میکروفن است.بعنوان مثال این پدیده در میکروفن تک سویه با زاویه بسته بیشتر از میکروفن تک سویه با زاویه باز است.میکروفن های ویژه ضبط کلام (در موسیقی) دارای یک فیلتر داخلی هستند که برای برش فرکانس های پایین کمتر از 200 هرتز ودرنتیجه کاهش پدیده مجاورت کاربرد دارند. در هنگام ضبط صدای سازهای بم از این فیلتر نباید استفاده کرد ، بلکه بهتر است از فیلترهای پائین گذر با امکان تایین حد برش استفاده شود. خوشبختانه امروزه میکروفن هایی با انتخاب راستای گیرایی متفاوت در دسترس بوده واین امکان را به شما میدهند تا متناسب با نوع کاربرد ، راستای گیرایی آن را تایین کنید. میکروفن دوسویه12 معمولاً کاربرد کمتری در ضبط موسیقی دارد . در موارد خاص ضبط استریو ، خصوصیت بارز این میکروفن عدم دریافت اصوات از کناره های آن است.از آنجا که اصوات وارده از پهلوی میکرو فن فشار مساوی به دو سمت ممبران ( دیا فرا گم) وارد میسازند عملاً ممبران ارتعاش نخواهد کرد ، لذا صدایی نیز دریافت نمی شود ، به همین دلیل در استفاده از این نوع میکروفن صداهایی را که قصد ضبطشان را ندارید در زاویه ای از میکروفن قرار دهید که دریافت ندارد. یکی از بارزترین کاربردهای این میکروفن در ضبط صدای ساز گیتار آکوستیک همراه با خواننده است.در این نوع میکروفن هم، حذف صدای ناخواسته هرگز به شکل کامل نیست . دلیل آن هم چیزی نخواهد بود جز انعکاس ها . اما با توجه به این مطلب بازهم میکروفن های دوسویه نسبت به یک سویه انتخاب مناسب تری برای حذف صداهای ناخواسته می باشند.میکروفن های دوسویه دارای حساسیتی یکسان در هر دو جهت است ، بنابراین می توانید چنانچه انعکاس های اطاق ناخواسته باشد ، مقداری جاذب آکوستیکی در پشت میکروفن قرار دهید.

10.Upper-Mid range

11.Proximity effect

12.Figure-of-eight Mic

منبع:مجله sound on sound

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *