شناخت میکروفن مناسب از میان مدلهای موجود در بازار یکی از مهمترین مراحل کار ضبط صدا است. البته شناخت دقیق یک میکروفن بخصوص برای صدایی مشخص ، کار دشواری  است چون احتمالاً چندین میکروفن مناسب برای یک کار واحد خواهید یافت.

علاوه بر نوع میکروفن عوامل دیگری مانند مکان استقرار میکروفن و مشخصات آکوستیکی استودیو وجود دارند که می توانند بر نیتجه کار تأثیر مستقیم بگذارند.بیش از پرداختن به اصل موضوع باید به این  پیشینه توجه کنید:

گوش و محیط ضبط

آیا فن آوری ساخت میکروفن ها در صدد آن است تا این ابزار از نظر دریافت صدا مانند گوش انسان عمل کند ؟ این پرسش ، پرسش درستی است . باید خاطرنشان کرد که مکانیزم شنوایی انسان دارای تعداد زیادی فیلتر و پردازشگر آکوستیک-روانی1 میباشد.به عنوان مثال چنانچه در نتیجه جابجایی طیف فرکانس صدا دستخوش تغییر شود ، گوش فقط تغییر مکان را حس می کند نه تغییر در آهنگ صدا.نکته دیگر اینکه چنانچه یک سیگنال صوتی با نسخه تغییر یافته همان سیگنال به صورت مونو ترکیب شوند،نسخه جدیدی با حالت فازی2 بدست می آید که نمایانگر تاثیر فیلتر شانه ای3 بر سیگنال صوتی است.در حالیکه مکانیزم شنوایی انسان(با دو گوش) از تأخیرکوچک بوجود آمده بین سیگنالها ی دریافت شده برای جهت یابی استفاده می کند.این خصوصیت نتیجه اثر همپوشانی سر و زاویه آن نسبت به منبع صوتی است.

نکته دیگر این است که سیستم شنوایی انسان نسبت به عواملی مثل آکوستیک محیطی یا طیف فرکانس نامتوازن بی اعتناست . درحالیکه میکروفن مستقیماً تحت تأثیر این عوامل بوده و هرآنچه را که دریافت می دارد بی واسطه به سیگنال الکتریکی تبدیل میکند. گوش بیرونی بر اساس ساختار فیزیکی ویژه ای که دارد بصورت یک فیلتر طیفی عمل کرده و جهت انتشار صدا را درمی یابد، درصورتی که میکروفن ها بر اساس الگوی دریافت4 که بر پایه چگونگی طراحی کپسول آن تعیین می شود در یک راستای مشخص می توانند فرکانس صوتی را دریافت کند.

میکروفونهای همه سویه5 امکان دریافت صدا از همه جهات را دارند، درحالیکه میکرو فنهای  یک سویه (کاردیوئید)6 تمایل به دریافت صدا از یک سو را داشته و همچنین در این حالت زاویه گرایی بسته تری برای فرکانسهای بالاتر از خود نشان می دهند. دیگر اینکه یک سویه بودن میکروفن زمانی درست است که منبع صوتی کاملاً در مقابل میکروفن قرار گرفته باشد (مانند ضبط صدای خواننده در استودیو) ویا محیط استقرار میکروفن فاقد هر نوع سطح بازتابنده باشد، در غیراین صورت صدا از هر زاویه ای که تابش کند توسط سطوح بازتابنده در نهایت به سمت میکروفن بازتاب خواهد کرد. این اصوات بازتابیده توسط راستای غیرهم محور مکیروفن7 دچار آشفتگی می شوند و باعث تخریب صدای اصلی میگردند.در عمل بهترین استودیوها نیز دارای اندکی پژواک صدا هستند ، چون در غیراین صورت صدای دریافتی چندان طبیعی به نظر نخواهد رسید.

ازآنچه که تاکنون گفتیم استنباط می شود ، دو راه عملی برای میکروفن گذاری جهت ضبط صدای انسان یا ساز دراختیار داریم:

-فضای آکوستیکی انتخاب کنید که صدای کامل و قابل قبولی در آن شنیده شود ، سپس میکروفنی با مشخصه راستای غیرهم محور نسبتاً دقیق برگزینید ، تا صدایی متأثر از ویژگیهای مکان ضبط را به دقت دریافت کند.

– یا سعی کنید اجزاء در اختیار را به شکلی قرار دهید  تا میکروفن شما کمترین صدای بازتابیده را دریافت نماید.

ویژگیها ی محیط ضبط بیشتر در ضبط کرال یا از ارکسترال مؤثر است تا ضبط موسیقی پاپ ، اگرچه هنوز هم سعی می شود از تأثیر ویژگیهای آکوستیکی محیط ضبط ، برای گرفتن صدای برخی سازها، بطور مثال درام آکوستیک استفاده شود . تغییر فاصله میکروفن از منبع صدا اجازه می دهد که مقدار صدای دریافتی مستقیم و بازتابیده شده را به دلخواه کنترل کنید.

روش دوم که در بالا به آن اشاره شد رایج ترین روش در استودیوهای کوچک است.بدین معنا که از میکروفن تک سویه (کاردیویید) در فاصله نسبتاً نزدیک به, منبع صوتی استفاده میشود.برای کاهش انعکاس صدا دراین روش می توان از صفحات آکوستیکی یا حتی پتو بر روی دیوارهای اطاق استفاده کرد.بکارگیری میکروفن تک سویه (کاردیویید) در فاصله نزدیک به منج صوتی می تواند نسبت صدای مستقیم به صدای بازتابیده را افزایش دهد، اما در اغلب پروژه های استودیویی که مختصات آکوستیکی فضا تأثیر مثبت چندانی برکار نمیگذارد ، برای کاهش بازتاب صدا از مواد جاذب صوتی بصورت آویز در پشت سر و دو طرف نوازنده یا خواننده بهره می برند.زمانی که برای ضبط ساز مانند گیتار آکوستیک اقدام می کنید باید بتوانید صدای زنده ای بدست آورید ولی رنگینش8 اطاق در آن احساس نگردد . در چنین موقعیتی بهتر است یا در اطاقی که فرش نشده اقدام به ضبط کنید یا درغیراینصورت تخته بازتابنده ای را بر روی فرش بین جایگاه نوازنده و میکروفن قرار دهید.

افراد زیادی در کار ضبط موسیقی می شناسیم که با صرف هزینه بسیار اقدام به تهیه میکروفنها و پیش تقویت کننده های  گران قیمت کرده اند.اما هنوز صدای ضبط شده شان به شکلی است ک گویی از داخل قوطی9 شنیده می شود! این افراد نمی دانند که مشکلشان از رفتار آکوستیکی نامناسب محیط ضبط است، نه از تجهیزات . با استفاده از میکروفن خازنی کاردیو ئید استودیویی  ونصب مواد آکوستیکی در اختیار ما نند لحاف می توان در هر محیطی اقدام به ضبط صدای خواننده کرد.کابین های خانگی ضبط صدای خواننده بیشترین تأثیر نامطلوب را بر صدا  می گذارند چون جذب نا مناسبی بر روی فرکانسهای پایین و میانی دارند. استودیو هایی  که دیواره هایشان با موکت یا فرش پوشانده میشود نیز محیط نامناسبی برای ضبط هستند ، چراکه تنها فرکانس بالا را جذب میکنند و باز صدا حالت “تو قوطی” به خود میگیرد.‌

1.Psychoacoustic process:

.پردازشگری که به تاثیرات حسی و روانی صدا در انسان می پردازد

2.Phasy:

نوعی جلوه صوتی که دو سیگنال مشابه که نسبت به هم  اندکی تفاوت زمانی دارند با هم ترکیب شده و در بعضی فرکانسها یکدیگر راتقویت کرده و در دیگر فرکانس ها همدیگر را حذف می کنند.

3.Combing filter:

فیلتر شانه ای در اثر افزودن نسخه تاخیر یافته یک سیگنال به خودش حاصل می آید.

4.Polar pattern

5.Omni directional

6.Unidirectional

7.Off-axis

8.Coloration

9.Boxy-sounding

منبع:مجله sound on sound

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *